Chomiczki

Pochodzenie słowa "chomiczki" jest łatwe do odgadnięcia. Wystarczy przeczytać moje nazwisko. Już od najmłodszych lat zwracano się do mnie "chomik" lub "chomiczek". Tego ostatniego określenia używali koledzy i przyjaciele, uważając że idealnie pasuje do mojej "mikrej" postury.

Pasją, której oddaję się od kilkunastu lat jest poszukiwanie - w dostępnych źródłach - mało znanych wydarzeń, które miały miejsce na Pomorzu. W tym miejscu chciałbym je publikować. Krótkie historyjki, które, jak sądzę, przedstawię w sposób lekki, łatwy i przyjemny, będą dotyczyły zarówno przeszłości jak i teraźniejszości. Będzie tak jak w życiu. Czasami wesoło, czasami smutno.

Poszczególne teksty pogrupowałem w dobranych terytorialnie " szufladkach" w taki sposób, żeby każdy chomiczek został przypiany do miejsca, którego dotyczy.

Jezioro Marii

Huczne uroczystości urodzinowe, jakie obchodził Przywidz z okazji swojego700-lecia, zwróciły uwagę mieszkańców Pomorza na tą turystyczną miejscowość. Z tego powodu ukazało się wiele publikacji i artykułów poświęconych historii tej osady. Ponieważ nie wszystkie enuncjacje poświęciły dziejom Przywidza dostatecznie dużo miejsca - traktując najczęściej temat bardzo pobieżnie - chciałbym w tym miejscu przypomnieć kilka faktów, głównie dotyczących nazewnictwa tej miejscowości. Wszystko zaczęło się w 1294 roku, kiedy książę Mestwin II podarował cystersom z dalekiej Eldeny (obecnie Meklemburgia) pustkowie położone nad jeziorem Priuisa, (co współcześni onomaści przetłumaczyli jako Przywidz). Lokowana wieś, w myśl powszechnie obowiązującej reguły, otrzymała nazwę geograficzną, przeniesioną z miana pobliskiego zbiornika wodnego. Kilkadziesiąt lat później osada przeszła w posiadanie Krzyżaków, którzy w 1402 roku zmienili jej nazwę na - Mariensee, co było podkreśleniem wielkiej czci, jaką rycerze zakonni darzyli Najświętszą Maryję Pannę. Podobne nazwy, nawiązujące do kultu Matki Boskiej, pojawiły się na Pomorzu już na przełomie XIII i XIV wieku a przykładem takiego działania było nadanie podobnych nazw: Malbork (Marienburg) oraz Kwidzyn (Marienwerder).
Jezioro Marii (Mariensee), jako nazwa obecnego Przywidza obowiązywała przez stulecia. Zarówno w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, kiedy wieś była własnością znanej gdańskiej rodziny patrycjuszowskiej - van der Linde, jak i wtedy, gdy gospodarzyli tu potomkowie polskiego generała Bogumiła Trzcińskiego. Pozostała bez zmian również w czasach pruskich - po uwłaszczeniu i separacji - uznawana zarówno przez włościan katolickich, jak i protestanckich. Niewiele zmienił Traktat Wersalski, powołujący do życia Wolne Miasto, w którego granicach znalazła się opisywana miejscowość. Ponieważ w okresie międzywojennym zaczęli tu przyjeżdżać letnicy, pojawiły się także inne określenia, jak: "Powietrzny Kurort" oraz "Mały Sopot". Po 1945 roku wraz z dotychczasowymi mieszkańcami zniknęła również obowiązująca przez wieki nazwa - Mariensee, a pojawiło się dawne słowiańskie miano - Przywidz.