Chomiczki

Pochodzenie słowa "chomiczki" jest łatwe do odgadnięcia. Wystarczy przeczytać moje nazwisko. Już od najmłodszych lat zwracano się do mnie "chomik" lub "chomiczek". Tego ostatniego określenia używali koledzy i przyjaciele, uważając że idealnie pasuje do mojej "mikrej" postury.

Pasją, której oddaję się od kilkunastu lat jest poszukiwanie - w dostępnych źródłach - mało znanych wydarzeń, które miały miejsce na Pomorzu. W tym miejscu chciałbym je publikować. Krótkie historyjki, które, jak sądzę, przedstawię w sposób lekki, łatwy i przyjemny, będą dotyczyły zarówno przeszłości jak i teraźniejszości. Będzie tak jak w życiu. Czasami wesoło, czasami smutno.

Poszczególne teksty pogrupowałem w dobranych terytorialnie " szufladkach" w taki sposób, żeby każdy chomiczek został przypiany do miejsca, którego dotyczy.

Maślana Droga

Raz w tygodniu, zawsze w sobotę, piaszczystą, pełną kolein i wykrotów drogą- stąd nazwa Miałki Szlak- jechała do miasta kawalkada wozów załadowanych drewnianymi beczkami. Na koźle każdego z nich siedział woźnica odziany w czarny surdut, a na głowie miał czarny jak smoła pilśniowy kapelusz. Przygodny obserwator widząc charakterystyczny ubiór wiedział, że do Gdańska zmierzają "olędrzy", aby mieszkańcom miasta dostarczyć, wyprodukowane we własnych gospodarstwach przetwory mleczne. Właśnie ta lokalna droga przebiegająca przez wsie położone nad Wisłą,a prowadząca przez Bramę Żuławską do centrum Gdańska, od początku XVII w. nazywana była Drogą Maślaną. Wiodła przez Błotnik, Trzcinisko, Bogatkę, Wiślinkę, Płonię i Knipawę, czyli miejscowości, w których przybysze z dalekich Niderlandów zajmowali się hodowlą bydła i produkcją nabiału. Głównym, handlowym produktem było masło (świeże i solone) pakowane w drewniane beczki i sprzedawane w ilościach hurtowych na Targu Maślanym. Menonici znani byli również z produkcji wyśmienitych serów. Szczególnym powodzeniem cieszyły się( spotykane wyłącznie na Żuławach) niewielkie serki nazywane Zwerge( karzełki lub krasnoludki), które menonici sprzedawali wyłącznie na kopy (60 sztuk).