Markowe Impresje

Najmłodszym "dzieckiem" mojej strony internetowej jest zakładka zatytułowana "Markowe Impresje". Tytuł został wybrany nieprzypadkowo, gdyż w tym miejscu będę przedstawiał krajoznawcze atrakcje nie tylko Trójmiasta, ale całego województwa pomorskiego, w sposób nietypowy, daleki od przewodnikowej poprawności. Zarówno teksty jak i fotografie będą oddawać nastrój chwili, przelotne wrażenia czy też subiektywne odczucia autora a dobór tematów odzwierciedli moje aktualne zainteresowania. Nie należy spodziewać się zbyt wielu "przewodnickich seriali", gdzie poszczególne tematy są uporządkowane i kontynuowane, ponieważ moja fantazja oraz ciekawość świata skutkuje tym, że biorę aparat cyfrowy do ręki i... ruszam gdzie mnie oczy poniosą.

Żuławski Fachwerk

Niewątpliwie najbardziej charakterystycznym elementem Żuław Wiślanych są domy podcieniowe, utożsamiane z żuławskimi gburami, czyli zamożnymi rolnikami, gospodarującymi na żuławskich madach od XIV wieku. Budowano je w konstrukcji szkieletowej, gdzie elementem nośnym było drewno (słupy, rygle, zastrzały i belki) a pola między nimi (tzw. fachy - skąd określenie "fachwerk") wypełniano cegłą. Stosując podobną technikę wznoszono również pozostałe budynki wchodzące w skład pojedynczej zagrody: stodoły, obory, chlewy, stajnie i szopy - przestrzegając żelaznej zasady, aby żaden z obiektów gospodarczych nie stykał się z domem mieszkalnym, który wielkością i starannością wykonania przewyższał pozostałe zabudowania.

Szczególnie dbano o dekorację podcienia, gdyż zwrócony frontem do wiejskiej drogi świadczył o bogactwie właścicieli. Także niebagatelne znaczenie miała szerokość siedliska, ponieważ ilość słupów podtrzymujących pięterko nad podcieniem, informowała o wielkości gospodarstwa. W żuławskiej tradycji - 1 słup to 1 włóka, czyli 16,8 hektara. Najczęściej podziwiamy żuławskie domy podcieniowe oglądając je z zewnątrz i zwracając uwagę na złożony, mocno rozbudowany, rysunek rygli. Rzadziej zaglądamy do środka, gdzie przejście do pomieszczeń mieszkalnych (a jest ich mnóstwo - nawet 21!!!) prowadzi przez obszerną sień z koliście skomponowaną drewnianą galeryjką, która umożliwia dostanie się do izb zlokalizowanych na piętrze.

Jednak najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia znajdują się na parterze, do których z sieni prowadzą bogato zdobione drzwi a poszczególne pokoje wyposażone są w szafy wnękowe o niespotykanych rozmiarach, zdolne pomieścić wszystkie sprzęty domowe, odzienie codzienne i odświętne, bieliznę oraz książki (obowiązkowe Pismo Święte). Wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych dopełniają: małżeńskie łoże z baldachimem, lichtarze i mosiężne żyrandole, kryształowe lustra i wybijający godziny zegar.

Powyższy tekst ilustrują zdjęcia domów podcieniowych znajdujących się w miejscowościach:
Stalewo (nr. 1), Żuławki (nr. 2), Krzywe Koło (nr. 3), Marynowy (nr. 4), Trutowy (nr. 5,6,7,8,9).

Żuławski Fachwerk
Żuławski Fachwerk
Żuławski Fachwerk
Żuławski Fachwerk
Żuławski Fachwerk
Żuławski Fachwerk
Żuławski Fachwerk
Żuławski Fachwerk
Żuławski Fachwerk